Vladimír Svoboda

Vladimír Svoboda se narodil 28. ledna 1937 v Jiříkovicích u Brna. Po absolvování gymnázia studoval v letech 1955-59 na Střední uměleckoprůmyslové škole v Brně u prof.  Zeminy.  Krátce  studoval na Vysoké škole veterinární v Brně /anatomický zájem o přírodu je v jeho tvorbě patrný neustále /.

Pracoval v Adastu v Adamově v propagačním oddělení. Pak v Moravském zemském muzeu v Brně. Poté získal zaměstnání v restaurátorské dílně bratří Kotrbů v Brně na Petrově. Současně se věnoval volné tvorbě.

Poprvé vystavoval svoje práce na poč. šedesátých let se Skupinou S.  Od té doby uspořádal spoustu samostatných výstav a účastnil se výstav skupinových . Vytvořil si osobitý styl typický pro celé svoje dílo – specifickou malbu na dřevěné nebo sololitové desky. Nejčastějším motivem je příroda a úzký vztah k ní, všechny živé organismy – skutečné i smyšlené, brouci, ptáci, mořské panny, Venuše, milovaná rumunská krajina.
Měl možnost se často realizovat v architektuře monumentálními díly, která  jsou v řadě interiérů veřejných budov nebo podniků – např. ve  Výzkumném ústavu valivých ložisek v Brně – Komárově,  v budově Teplotechny v Brně.
Od osmdesátých let tvoří  i práce s biblickými motivy – cyklus Křížové cesty pro kostel v Tanvaldu, oltářní obraz  v kostele v Zakřanech.
Obrazy V.  Svobody jsou majetkem nejen mnoha galerií, ale i soukromým majetkem spousty lidí v České republice i v zahraničí.

 

Galerie: V. Svoboda

Tato fotogalerie je prázdná.