Zdeněk Macháček

Sochař Zdeněk Macháček se narodil 16. srpna 1925 v Brně. Po maturitě na reálném gymnáziu studoval /1945-47/ zoologii a antropologii na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Školu však nesměl dokončit. V r. 1952 absolvoval  Vyšší školu uměleckého průmyslu v Brně. Poté byl krátce zaměstnán a od roku 1961 se věnoval sochařství jako svobodnému povolání.

Do roku 1971 působil v Brně, pak se odstěhoval do Křížovic u Doubravníka. V jeho tvorbě se opakují motivy zvířat, ženy i muže a vztahy mezi nimi. Stálou inspirací je nádherná příroda, která ho obklopuje a prožitky z ní. Nejčastějším sochařským materiálem je dřevo.
Spolu s malířem Miroslavem Štolfou byl v r. 1962 mezi zakládajícími členy tvůrčí skupiny Parabola, byl členem Horáckého klubu a Sdružení Q.  S Rostislavem Magni byl zakladatelem mezinárodního sochařského sympozia Dřevěná plastika ve Žďáru nad Sázavou a podílel se na její organizaci.

Z. Macháček uspořádal několik desítek samostatných výstav, účastnil se četných výstav kolektivních u nás i v cizině. Jeho díla jsou zastoupena v mnoha galeriích a muzeích doma i v zahraničí. Jeho plastiky zdobí nejen soukromá obydlí, ale i  veřejné prostory České republiky, Slovenska, i Švédska. Nacházejí se také v mnohých architektonických interiérech – např. Plastiky zvířat v Pavilonu Anthropos Moravského zemského muzea v Brně – Pisárkách, Ptáci v areálu brněnského výstaviště. Jeho dřevěné plastiky jsou součástí dětských hřišť v Křížovicích, Praze – Kunraticích, v Blansku.

Zdeněk Macháček zemřel 10. listopadu 2020.
 

Galerie: Z. Macháček

Tato fotogalerie je prázdná.